luxmed-magodent

Gastroenterologia

Gastroenterologia zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego. Z konsultacji z gastroenterologiem oraz badań diagnostycznych korzystają najczęściej osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, takie jak przewlekłe bóle brzucha, zgaga, zaparcia, krew pojawiająca się przy oddawaniu stolca, nagły spadek wagi. W celu zdiagnozowania przyczyny występujących objawów wykonywane są badania, m.in. kolonoskopia i gastroskopia.

Warto pamiętać, że badania możemy wykonać także profilaktycznie. Są one zalecane głównie osobom, u których w rodzinie występowały choroby nowotworowe jelita grubego, oraz  osobom po 50 roku życia (kolonoskopia).   


Usługi z zakresu gastroenterologii w Łodzi dostępne są w Szpitalu Magodent (dawniej "Endoterapia") przy ul. Kopernika 38.
Umów się na wizytę: 42 253 17 00

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia może być zarówno badaniem diagnostycznym, jak również terapeutycznym polegającym na przykład na: usuwaniu ciał obcych, tamowaniu krwawień, usuwaniu polipów czy endoskopowym poszerzaniu zwężeń. Podczas gastroskopii wykonuje się również tzw. test ureazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori (HP) wywołującej zapalenie albo wrzody żołądka lub dwunastnicy. Test ten polega na pobraniu kleszczykami dwóch drobnych wycinków błony śluzowej żołądka i naniesieniu ich na specjalny zestaw testowy.

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym ocenić jelito grube, a w określonych przypadkach końcowego odcinka jelita cienkiego. Końcówka endoskopu, która jest wprowadzona do jelita przez odbyt, ma możliwość obracania się w dowolną stronę w dość dużym zakresie co umożliwia przeprowadzenie endoskopu przez całą długość jelita grubego. Kolonoskopia może być badaniem diagnostycznym pozwalającym ocenić błonę śluzową badanego odcinka jelita grubego, jak również terapeutycznym polegającym na : usuwaniu polipów, tamowaniu krwawień, endoskopowym poszerzaniu powstałych zwężeń, czy paliatywnym udrażnianiu jelita grubego.

W ramach Programu Badan Przesiewowych  (PBP) wykonywana jest bezpłatna kolonoskopia  dla osób w wieku  55-64 lat, które otrzymają imienne zaproszenie.  
Zaproszenie nie może być przekazanej innej osobie; zawiera proponowaną datę badania. Istnieje możliwość zmiany terminu. Z badania można zrezygnować w dowolnym momencie.


W ramach programu zapewniane jest:

  1. Bezpłatne wykonanie badania kolonoskopii diagnostycznej,
  2. Pobranie wycinków oraz poddanie ich badaniu histopatologicznem
  3. Polipektomię (usunięcie polipów o wielkości do 10mm oraz poddanie ich badaniu histopatologicznemu)
  4. Preparat, którym należy przygotować się do badania, (za preparat pobierana jest kaucja w wysokości 80 zł, zwracana w dniu badania).
  5. Bezpłatne znieczulenie/(sedacja) dla 20% osób, ogólnego limitu przyznanych badań.
     

Prawo do bezpłatnych świadczeń mają pacjenci:

  • po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych,
  • po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości.

Sigmoidoskopia to badanie endoskopowe pozwalającego ocenić lewą połowę jelita grubego. Podczas badania można pobrać wycinki do badania histopatologicznego lub usunąć polipy. Sigmoidoskopia przeprowadzana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj możliwe jest przygotowanie pacjenta za pomocą wlewki doodbytniczej (lewatywy).

ECPW jest połączeniem metody endoskopowej i radiologicznej. W pierwszym etapie badania wprowadza się endoskop do dwunastnicy, następnie, po zacewnikowaniu brodawki Vatera - ujścia dróg żółciowych i trzustkowych - podaje się środek kontrastujący uzyskując radiologiczny obraz dróg żółciowych lub przewodu trzustkowego. Przy pomocy ECPW możemy zróżnicować, czy żółtaczka jest pochodzenia wewnątrz- czy zewnątrzwątrobowego, gdzie umiejscowiona jest przeszkoda w odpływie żółci i jaka jest tego przyczyna; a w przypadku chorób trzustki metoda ta jest pomocna w diagnostyce nowotworów i przewlekłych stanów zapalnych. Metoda ta odgrywa jednak największe znaczenie w terapii zwężeń dróg żółciowych i trzustkowych oraz leczeniu kamicy przewodu żółciowego wspólnego, co pozwala pacjentowi uniknąć leczenia operacyjnego, gdy badanie ECPW zakończone zostanie odpowiednim endoskopowym działaniem terapeutycznym np. nacięciem zwieracza ujścia dróg żółciowych, usunięciem konkrementów ("kamieni") z dróg żółciowych lub (przy ich dużych rozmiarach), skruszeniem konkrementów przy użyciu tzw. litotryptora mechanicznego oraz innych zabiegów np. protezowania dróg żółciowych i przewodu trzustkowego.

Wodorowy Test Oddechowy (WTO) – wskazania do wykonania

Głównym wskazaniem do wykonania do wykonania WTO jest podejrzenie SIBO.

SIBO jest to zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Występuje w wielu jednostkach chorobowych. SIBO jest najczęstszą przyczyną objawów brzusznych u pacjentów z cukrzycą. Występuje u połowy chorych z zespołem jelita drażliwego. U pacjentów z chorobą refluksową może być z kolei wywołany przez przewlekle stosowanie inhibitorów pompy protonowej.

Wysoko fermentująca flora jelitowa występuje głównie w jelicie grubym i tam jest przez organizm tolerowana, ponieważ to jest jej naturalne miejsce pobytu. Natomiast zdarza się czasami, że zaczyna się ona rozrastać również w jelicie cienkim, które nie jest jej naturalnym środowiskiem. Wytwarza się wtedy nadmiar gazów, dochodzi do wzdęć, czasami dochodzi do biegunek, spadku masy ciała, niedokrwistości z niedoboru żelaza i niedoboru witaminy B12 oraz zmian skórnych czy stawowych.

Na szczęście SIBO można dość łatwo zbadać. Pacjentowi, który zgłasza powyższe objawy, zleca się wykonanie testu oddechowego (WTO) z laktulozą lub z glukozą. To są proste testy powszechnie dostępne, a mogą przekonać pacjenta, że ma rzeczywiście zespół rozrostu flory jelita cienkiego i wymaga leczenia.

Często takie leczenie usuwa objawy, które wcześniej były uważane za objawy zespołu jelita drażliwego.

Usługa wykonania Wodorowego Testu Oddechowego (WTO) jest dostępna w placówce Magodent w Łodzi od 1.01.2019 r.